ආදරය සුන්දර වරදකි…?

ආදරය හරිම අමුතු දෙයක්, ද කොහෙද. මම හරියටම ඒ ගැන දන්නේ නෑ. හැබැයි මම මේ කියන්න යන දේ ගැන නම් මම ලාවට වගේ දන්නවා. ඒ දන්න දේවල් ටික බෙදාහදා ගන්න තමයි මම මේ හදන්නේ. ඇත්තටම ආදරය සුන්දර වරදක්ද.? මේ ලෝකේ මිනිස්සුන්ට කොච්චර ප්‍රශ්න තියෙනවද, ඒත් මේ වගේ ප්‍රශ්න තමා ජීවිතේ රසවත් කරන්නේ. හරි, දැන් මම මේ කියන්න යන්නේ ආදරය සුන්දර හරි අසුන්දර හරි කෙසේ වෙතත් ආදරය කොච්චර අමුතුද කියලයි.

මේ ආදරේ තියෙනවනේ ඕක ඇතිවෙන්නේ හදවතේ ද නැත්නම් මොලේද කියල ලොකු ප්‍රශ්නයක් නේ. විද්‍යාවට අනුව නම් ආදරේ ඇතිවෙන්නේ මොලේ තමා. මොකද හදවත කියන්නේ අපි උපන් දා පටන් මැරෙන කම් වැඩ කරන සුපිරි මැෂීන් එකක්. ඉතින් අපි කොහොමත් කියනවනේ මැෂීන් වලට හිතක් නෑ කියලා. ඉතින් ඒ ලොජික් එකට අනුව හදවතට නෙවේ ආදරේ දැනෙන්නේ මොලේට. හරි එකෙන් වැඩක් නෑ. විද්‍යාඥයෝ කියන විදිහට මේ අපේ මොලේ තියෙන කෙමිකල් වල බැලන්ස් එක එහෙමෙහෙ වෙලා අලුත් කෙමිකල්ස් හැදෙන එක තමා ආදරේ කියන්නේ. මේ කෙමිකල් වලට අපි සාමාන්‍යයෙන් කියන්නේ හෝමෝන කියල. හැබැයි මේ කතාව සම්පූර්ණයෙන්ම ඇත්තද බොරුද කියලා කියන්න මම දන්නේ නෑ. දැන් බලන්නකෝ විද්‍යාඥයොන්ගේ තර්කෙ දිහා. ඒගොල්ලො කියනවා ආදරේ දැනෙන්නේ, අපි ඒක විඳින්නේ මොලෙන්, හදවතෙන් නෙවේ කියලා. ආදරය හින්දා සතුට දැනෙනවාලුනේ. එන්ඩෝර්ෆීන්, ඩෝපමින්, සේරටෝනින් හා ඔක්සිටොසින් කියන හෝමෝන ටික තමා සතුට උපදවන්නේ. ඒ කියන්නේ ආදරය හින්දා මේ හෝමෝන ටික මොලේට තමා බලපෑම් කරන්නේ. තව බලන්න ආදරේ හින්දා දුක ඇතිවෙනවා කියනවනේ. ඒ කියන්නේ නොර්එපිනේප්‍රීන් හෝමෝනය නිකුත් වෙනවා කියන එක. ඒකත් දැනෙන්නේ මොලේට. ඉතින් කොහොමද කියන්නේ ආදරේ දැනෙන්නේ මොලේට නෙවේ කියලා. හැබැයි ආදරේ කියන්නේ දුක සතුට විතරක්ම නෙවේ කියලත් මේ වෙලාවේ මතක් කරන්න ඕනේ. නැත්නම් එයි කට්ටිය කැති පොලු උස්සගෙන.

හරි ඒ කතාවලින් වැඩක් නෑ. හරිම කතාවට බහිමුකො. මේ අපේ මොලේ තියෙනවනේ පට්ටම අමුතු ගැජමැටික් එකක්. කවුරු හොයාගත්තද මන්ද. මේ අපේ මොලේ තියෙනවා අමුතු mechanism එකක් Neurotic Defense Mechanism කියලා. මේක තියෙන්නේ අපි ඉන්න පරිසරයට හැඩගැසෙන්න. එකියන්නේ Survival of the Fittest වෙන්න. ඉතින් මේකෙන් වෙන්නේ අපි ඉන්න පරිසරය අපිට විරුද්ධ නම් ඔලුව ඒකට හැඩගැසෙනවා. සුපිරිම උදාහරණයක් දෙන්නම්කො ඔලුව කොලොප්පන් වෙලා යන. අහලා දැකලා ඇතිනේ කොල්ලෝ කෙල්ලෝ පස්සෙන් ගිහිල්ල ගිහිල්ල පුළුවන් තරම් ඇණයක් වෙලා අන්තිමට කොහොම හරි කෙල්ලව සෙට් කරගන්නවා. කෙල්ල මොකද කියන්නේ “අනී එයා මගේ පස්සෙන් අච්චරක් කල් ආවා, මෙච්චරක් කල් ආවා, මට පව් කියලා හිතුනා, එකයි කැමැත්ත දුන්නේ…” අන්න ඒවගේ කතාවක් තමා මේකට තියෙන හොඳම උදාහරණෙ. පට්ටයි නේ. මේ මම කියන ඒවා නෙවේ ලොකු ලොකු මනෝවිද්‍යාඥයෝ කියන ඒවා. මේගොල්ලොන්ට පිස්සුද මන්ද. මම නම් ඕවා ගැන දන්නේ නෑ. ඒගොල්ලෝ කියන්නේ අර පව් කියලා හිතෙන සීන් එක තමා මේ Neurotic Defense Mechanism කියන්නේ. හරියටම කිව්වොත් Level III – Neurotic Defense Mechanism (Reaction Formation) කියන සීන් එක තමා මේ වෙලා තියෙන්නේ. තවත් විදිහකට මේකටම නමක් තියෙනවා. ඒක නම් අහලත් ඇති. Stockholm Syndrome කියලා කියන්නෙත් එකම තමා. ඒ කියන්නේ අපි වෛර කරන දෙයකට අපිට ආදරයක් ඇතිවෙන්න පුළුවන්. පිස්සු හැදෙනවා නේ. ඒකනේ ඉස්සර මිනිස්සු කියලා තියෙන්නේ ආදරයයි වෛරයයි අතර කෙස් ගහක වෙනසක් තියෙන්නේ කියලා. බලාගෙන ගියාම ඒ කාලේ මිනිස්සු මාර මාර දේවල් තමා දැනන් ඉඳලා තියෙන්නේ. හරි, එහෙම නම් මාර ප්‍රශ්නයක් තමා මටනම් ඇති වෙන්නේ. අපි ආදරේ කියලා හිතන් ඉන්නේ ඇත්තටම ආදරේද නැත්නම් වෙන මොකක් හරිද කියන එක. උදාහරණයක් වශයෙන්, මම physics වලට මාරම ආදරෙයි. හැබැයි මම ඇත්තටම physics වලට ආදරේද නැත්නම් මම physics වලට කොච්චර වෛර කරනවද කිව්වොත් ඒ කෙරෙහි ආදරයක් ඇතිවෙලාද කියල හිතන්න බැරි නෑ. මෙහෙම බලද්දී අපි යථාර්තය කියලා හිතන් ඉන්නේ මොකක්ද කියන එක ගැන මාරම ප්‍රශ්නයක් තියෙනවා. ආදරේ ආදරේද? වෛරය වෛරයමද? බඩගින්න බඩගින්නමද? නිදිමත නිදිමතමද? ඔන්න ඔය වගේ විකාර ප්‍රශ්න තමා මටනම් තියෙන්නේ. මම කලිනුත් කිව්වනේ හැමෝටම ප්‍රශ්න තියෙනවා කියලා. හැබැයි මේ ප්‍රශ්න හරිම අමුතුයි නේ?

ආදරේ ගැන මෙහෙම කතා කිව්වට කවුරුවත් මාත් එක්ක තරහා වෙන්න එපා. මොකද මේවා මම කියවලා ඉගෙන ගත්ත දේවල්. ඒවා ඇත්තද බොරුද කියලා කියන්න මම දන්නේ නෑ. ඒක තීරණය කිරීම සම්පූර්ණයෙන්ම තමා අතේ තමයි තියෙන්නේ. ඇත්තටම ආදරේ සුන්දර ඇති. විරහවත් සුන්දර ඇති. මම තාම ඒ ගැන කියන්න දන්නේ නෑ. හැබැයි මට කියන්න පුළුවන් මම ඕලෙවෙල් කාලේදී අහපු කතාවක්, ඒ තමයි, ආදරේ රහ තියෙන්නේ කෙල්ලව සෙට් කරගන්න කලිනුයි, බූට් එක කෑවට පස්සෙයි කියලා. අනේ මන්ද. හරි අපි බලමු මේකෙන් දැනුමට ගන්න තියෙන්නේ මොකක්ද කියලා. මේ ලෝකේ තියෙන කිසිම දෙයක් absolute නෑ. යථාර්තය අපි දකින විදිහ සහ අත්දකින විදිහ වෙනස්. එකියන්නේ “What we see is not what we perceive” කියන කතාව. අපි හරියි කියල, ඇත්ත කියල හිතන් ඉන්න දේවල් එහෙම නෙවෙන්න පුළුවන්. අන්න ඒක නිතරම හිතේ තියා ගත්තොත් වැඩේ ගොඩ. අනිත් එක සතුටින් ඉන්න විදිහ ඒම දැනගන්න ඕනේ නම් මේ පෝස්ට් එක කියවන්න. හරි එහෙනම් ආයේ මේවගේ විකාර පෝස්ට් එකකින් හමුවෙනකන් Stay Weird…

Niweera

When I'm not dreaming, I build websites. See me on https://niweera.gq or https://github.com/Niweera

One thought on “ආදරය සුන්දර වරදකි…?

  • June 18, 2018 at 11:50 am
    Permalink

    එළම එළම ටවට් මේ වගේ පෝට් ලියන්න…. එටකොට ඒවා ඩැකලා ඩැකලා උබේ බොග් එකට කැ මටි නැටි උන්ට පෙනිලම උනුට් කැමටි වෙයි….

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.