බස් වල බස් සින්දු යන්නේ ඇයි?

බස් වල බස් සින්දු යන්නේ නැතුව ත්‍රීවීල් සින්දු යන්නයැ. නේද. ඒක ගැන තව සවිස්තරාත්මක සංවාදයක යෙදෙන්න තමා මම මේ සූදානම් වෙන්නේ. කට්ටිය නොහිතුවාට බස් වල බස් සින්දු යන එකේ සයිකොලොජිකල් ෆැක්ටර් එකක් තියෙනවා. දැන් බලන්න බස් වල යන උදවියගෙන් 95%කටම වගේ මේ බස් සින්දු අරහං. එහෙනං මොන එහෙකටද මේ බස් සින්දු දාන්නේ? බස් එකේ යන අයගේ ගමන තවත් ඉන්ටෙරෙස්ටින් කරන්නේ නැත්නම් මොකක්ද මේ බස් සින්දු දාන එකේ බලාපොරොත්තුව? අන්න ඒක තමා ප්‍රශ්නේ. මේ ප්‍රශ්නෙට උත්තරේ මම දවස් ගානක් තිස්සේ හෙවුවා. රෑට නිදි වර්ජිතව දවස් ගනන් ගතකලා. එක දවසක් මට ආවා උත්තරේ. ඒ තමයි මිනිස්සුන්ව බස් එකේ යන එක අඩු කරන්න. පිස්සු හැදෙනවා නේ? ඔව් ඒක තමා සීන් එක. බස් එකෙ කන්කරච්චලේ ඉවසගන්න බැරි පොඩි එවුන් හිතනවා, අපෝ කොහොමහරි හොඳට ඉගෙන ගෙන ලොකු පොරක් වෙලා හොඳ වාහනයක් ගන්න ඕනෙ, එතකොට මේ කරදරේ ඉවරයි කියලා. අංකල්ලා හිතනවා, අම්මෝ තව ඕටී දෙක තුනක් ගහලා හරි පොඩි ලීසිං පාරක් දාල මොකක්හරි වාහනයක් ගන්න ඕනේ කියලා. ඇන්ටිලා හිතනවා, හපෝ කොහොම කොහොම හරි කීය කීය හරි ඉතුරු කරලා පොඩි ඉස්කූටියක් වත් ගන්න ඕනේ කියල. (පාරෙ ඩ්‍රයිවර්ලට දෙයියන්ගේම පිහිටයි, ආරස්සාවයි) ඔන්න ඔහොම මිනිස්සුන්ට පොඩි මෝටිවේශන් එකක් දෙන්න තමයි ඔය බස් සින්දු දාන්නේ. බැලුවම අපි බැන බැන බස් වල ගියාට, බස් ඩ්‍රයිවර් මහත්තුරු කොන්දොස්තර මහත්තුරු තමයි අපිව motivate කරන අපේ හිත මිතුරෝ.

හරි ඒ විකාර වලින් වැඩක් නෑ. ඇත්තම කතාවට බහිමුකෝ. ඇත්තම කතාව තමයි motivation. මොකක්ද මේ motivation කියන්නේ? ඒක දැන ගන්න ඕනෙ නම් ගූගල් කරලා බලන්න. අහලා ඇතිනේ ලංකාව සියදිවි හානි කරගැනීම් අතරින් කප් ගහපු රටක් කියලා. ඇත්තටම ඇයි මිනිස්සු සියදිවි හානි කරගන්නේ. ජීවත් වෙන්න හරිහමන් motivation එකක් නැති හන්දාද. මෙන්න මේවා තමා ප්‍රශ්න.

Motivation කියද්දි මතක් වෙන සරලම දේ තමයි, උදේ පාන්දර ඇඳෙන් නැගිටින්න අවශ්‍ය කරන motivation එක. අපිට ඉතින් ඇඳට වැටිලා නිදා ගන්න motivation එකක් ඕනෙ නෑනේ. අන්න ඒකයි ඇත්ත සිද්ධිය. ගඟේ පහලට ගසා ගෙන යන්න අපි උත්සාහයක් දරන්න ඕනේ නෑ. හැබැයි ගඟේ ඉහලට පීනන්න නම් ලොකු වෙහෙසක් දරන්න ඕනෙ. අන්න ඒකට තමා motivation එක ඕනේ වෙන්නෙ. ඉතින් කොහොමද අපි මේ motivation එක ගන්නේ? පලවෙනි ක්‍රමේ තමා යූටියුබ් එකේ motivation කියලා සර්ච් කරන එක. පට්ට වීඩියෝ ටිකක් ඒවි. ඒවා බලලා හැදෙන්න. ඒවා තෙරෙන්නේ නැත්නම් පුලුවන් පුංචි දෙයක් කරන්න. ඒ තමයි අසාර්ථක වෙච්ච මිනිස්සුන්ගේ කතා අහලා බලන්න. ඇයි මම එහෙම කියන්නෙ? හැමෝම කියන්නේ සාර්ථක වෙච්ච මිනිස්සුන්ගේ කතා අහන්න කියලනේ. හැබැයි ඇත්තටම අපි අහන්න ඕනේ සාර්ථක වෙච්ච මිනිස්සු කල දේවල් ගැන නෙවෙයි, අසාර්ථක වෙච්ච මිනිස්සු නොකල දේවල් ගැන. මොකද මිනිස්සු නොකල දේවල් තුල ගැබ්වෙලා තියෙනවා සාර්ථක වෙන්න කල යුතු දේවල් ගැන පොඩි මූලබීජයන් (Inceptions).

තව දෙයක් කියන්න තියෙනවා, මේ motivation වගේ මාතෘකා පට්ට බෝරිං. ඒත් ඉතින් ඒවා ගැන කියන්න ඕනෙනේ. මටත් තියෙනවානේ කෝපරේට් සෝශල් රෙස්පොන්සිබිලිටි එකක්. මම මේ පල්හෑලි කියවන්න motivate වෙන්නේ කොල්ලො මගෙන් ඇවිත්, අඩෝ අලුත් පෝස්ට් එකක් දාන්නේ කවද්ද? කියලා ඇහුවම. අන්න ඒ වගේ එක එක අයට අමුතු අමුතු motivation තියෙනවා. ලංකාවේ ටෙලිනාට්‍ය බලන්න motivation එකක් දෙන්නේ දවස් පතා දෙන තෑගි පෙන්නලා. රේඩියෝ අහන්න motivation එකක් දෙන්නේ සල්ලි පෙන්නලා. ජොබ් එකේ බොස් අපෙන් වැඩ ගන්නේ ප්‍රොමෝශන් පෙන්නලා. ඔන්න ඔය වගේ පට්ට motivational මෙතඩ්ස් තියෙනවා. එක විකාරයයි. හැබැයි ඔය කොයි මෙතඩ් එකටත් වඩා සුපිරිම motivational මෙතඩ් එක තමා බය (Fear is the most powerful motivational method). ඇයි මම මෙහෙම කියන්නේ? මතක් කරලා බලන්න, විභාගෙ ලං උනාම ඇඟ රත්වෙලා පාඩම් කරන්න හිතෙන්නේ ඇයි කියලා. ඩෙඩ්ලයින් ලං උනාම ඇඟ රත් වෙලා වැඩ පටන් ගන්න හිතෙන්නේ ඇයි කියලා. වෙන මොන මගුලකටවත් නෙවේ, බය හින්දා. කෙලවෙයි කියල ඇතිවෙන බය හින්දා. ඉතින් පේනවනේ බය කොච්චර වැදගත් ද කියලා.

හරි දැන් ඒවායින් වැඩක් නෑ. බයට හරි වෙන මොහකට හරි කමක් නෑ තමන්ගේ වැඩේ හරියට කරනවා නම්. ඉතින් මගේ කතාව මෙතනින් අවසානයි. ඉවසාගෙන දරාගෙන මෙච්චර වෙලා කියවපු ඔබට දෙයියන්ගේම පිහිටයි, ආරස්සාවයි. කලින් පෝස්ට් එක කියෙව්වේ නැත්නම් ඒකත් කියවන්න. හරි ඉතින් ආයේ මේ වාගේ විකාර පෝස්ට් එකකින් හමු වෙනකන්, Stay Weird…

තව පුංචි උදව්වක් කරන්න, මෙන්න මේ පොල් එකට පොඩි වෝට් එකක් දාගෙන යන්න. මම පොඩි සමීක්ශනයක් කරනවා. රිසාල්ට්ස් ටික ඊලඟ පෝස්ට් එකේ දාන්නම්.

[polldaddy poll=10048001]

Niweera

When I'm not dreaming, I build websites. See me on https://niweera.gq or https://github.com/Niweera

13 thoughts on “බස් වල බස් සින්දු යන්නේ ඇයි?

 • July 5, 2018 at 8:18 am
  Permalink

  පිස්සු හැදෙනවා… stay weird මිටුර…

  Reply
  • July 5, 2018 at 8:33 am
   Permalink

   ආදරෙයි ආදරෙයි බෝජැක්

   Reply
  • July 5, 2018 at 8:37 am
   Permalink

   උඹ දැන් බස්වල යනවා අඩුයි නේද?…

   Reply
   • July 5, 2018 at 8:39 am
    Permalink

    ඔව් මම මේ දවස් වල ආස්යාත්තරාවෙන් යන්නේ…

    Reply
    • July 5, 2018 at 8:43 am
     Permalink

     අර නෝට් කපලා හිටපු කාලෙ නම් හැමදාම වගේ බස් එකේ…. දැන් ආස්යාට්‍රාවෙන් ද?

     Reply
     • July 5, 2018 at 8:44 am
      Permalink

      ඔව් දැන් ආස්යාට්‍රාවෙන්

 • July 5, 2018 at 10:14 am
  Permalink

  Anarkali ge ekak leak wela athulatha pituwala…..

  (Athulatha pituwala)
  Anarkalige car eke punchi oil leak ekak nisa car eka break down wela.

  Mehema sceen dnna epa yako subject ekata kelinma bahapng

  Reply
 • July 5, 2018 at 10:14 am
  Permalink

  Anarkali ge ekak leak wela athulatha pituwala…..
  (Athulatha pituwala)
  Anarkalige car eke punchi oil leak ekak nisa car eka break down wela.
  Mehema sceen dnna epa yako subject ekata kelinma bahapng

  Reply
  • July 5, 2018 at 3:05 pm
   Permalink

   ආදරෙයි ආදරෙයි හැමදාමත්

   Reply
 • July 9, 2018 at 2:51 pm
  Permalink

  eelaga post eka kawadda? ?
  onna ubawa motivate kara

  Reply
  • July 9, 2018 at 3:02 pm
   Permalink

   ලඟදීම මිටුර, ලඟදීම…

   Reply
 • October 15, 2018 at 8:14 pm
  Permalink

  Ado meka maru ban. Man ube blog ekak meh palaweni paarata kiyewwe. Supiri macho ?. Idiriyatama yamu, jaya wewaa

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.